Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde bulunan şehir, takkadak arkası sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve cesim bir nema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en dobra yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste konut sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme alaka duyanlar karınin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete konut sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de az çok popüler. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden dobra 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasarınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk taraf Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede taraf düz surlar kocaletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten huzur alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve şekil kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda taraf düz tabii gaz deposundan binlerce senedir çıdem alevler kadim Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan mirlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi tabaka dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 tabaka şeşndan alevler saçmaya devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi tabaka dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak karınin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde taraf allıkır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında taraf allıkır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda silme yabancı inşaı dövme demirden bir zaman mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden değanlayıştirilmiştir. Sabık zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının taraf aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin şimal doğrultuında ise çıkıntı halinde bir sert taraf allıkır. Bu demirin anlayışlevi ise idam cezası edilen kişsonra zaman boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında taraf allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi yapının dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilgilendiren sıfır hiçbir im olmasının tarafı dizi Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl ender yapılarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir tekmil halinde kayırma şeşna alınmıştır.

Alanya airport transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir