Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yasevimliığı toplum içinde kıymeti olan , kudret, reviş ve başka davranış biçimlerini geliştirdiği vetirelerin tüyöneten.

Yetişek, önceden saptanmış esaslara göre insanların davranışlarında belirli gelişmeler esenlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Yetişek; kişinin davranışlarındaki evetşantısı vasıtasıyla kasıtlı olarak ve isteyerek bileğmeseleme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü kabil eğitimin bir çok tanımı strüktürlabilmektedir. Ancak, hasetmüzde çoğunlukla tercih edilen tanım:

“Bireyin davranışında, kendi evetşantısı vasıtasıyla ve kasıtlı olarak mergup yönde( eğitimin amaçlarına şayan ) bileğmeseleme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu teşhis göre;

· Yetişek bir vetiretir.

· Yetişek sürecinde, kişinin davranışlarının mergup yönde bileğmeseletirilmesi amaçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki bileğmeseleme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Yetişek sürecinde kişinin kendi evetşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç ana öğesi vardır.

1. Ammaç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Yetişek amaçla başlar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam fiyat ve yorum ile son bulur. Sürecin bu mantığı tüm kültürler sinein özdeşdır. Ammaçların içeriği ve öğrenme sinein kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre göre bileğmeseleebilir, ama sürecin doğbeyı bileğmeselemez.

Yetişek kapsamı ve tanımlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün süresince birbunca filozof ve eğitimci, eğitimin ne olduğuna dair farklı farklı tanımlamalarda bulunmuştur. Hasetmüzde ise eğitimin onaylama edilen ölçün tanımı şudur: Yetişek, kişinin davranışlarında kendi evetşantıları vasıtasıyla kasıtlı olarak istendik davranış bileğmeseleikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanımlama ekseninde eğitimin umumi hatları çizilebilir. Bu tanımlamanın içinde eğitime dair bazı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi evetşantıları vasıtasıyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış bileğmeseleikliği” ve “müddetç” kabil kelimeler eğitimin asıl taşlarıdır.

Yetişek, kişioğlu sinein dirim boyu devam eden bir vetiretir ve davranışlarda tadil meydana getirir. Bu davranış değişiklikleri ise kişinin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişiklikleri istendik şu demek oluyor ki beklentilere ve hedeflere şayan olabileceği kabil istenmedik yönde bile gelişebilir. Yetişek sürecinin meseleletilmesi ise kasıtlı şu demek oluyor ki programlı ve programlı olabileceği kabil gelişigüzel bile kabil. Kasıtlı olarak yapılan eğitime formal terbiye, gelişigüzel yapılan eğitime ise informal terbiye denir. Elan açıklayıcı bir örnek verirsek meslek, dershane, terbiye merkezleri kabil mekânlarda maruz terbiye formal; kişinin kendi çevresinden edindiği ve planlı programlı olmayan terbiye ise informal eğitidir. Kısaca terbiye yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı bileğildir.

Yetişek Türleri
Yetişek türlerine göre sınıflandırıldığında formal ve informal terbiye sarhoş olmak üzere dü tür ortaya çıkar. Formal terbiye okullarda evet da kurumlarda belirli bir plan ve yetişek çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu terbiye tipinin belirli bir amacı vardır. Bu düzende terbiye süreci yönetimsel bir kadro ve eğitmenler tarafından planlanır. İnformal terbiye ise bizatihi gelişen plansız ve programsız yapılan eğitimdir ki can bu eğitimi içtimai çevresinden gizil olarak edilir.

Yetişek Sistemi
Yetişek, bir yol olarak ele düzenındığında ise terbiye sisteminin üç ana ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, vetireler ve çıktılardır. Asıl; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, çatı, donanım, maliyet, personel kabil fiziki unsurlardır. Müddetç; meslek içinde meydana gelen dersler, öğrenme evetşantıları ve ibret aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde uzmanlık, yeterlilik, mezuniyet, test meyveları kabil mergup davranış bileğmeseleiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir